دولت باکو حوزه علمیه امام زمان(عج) نارداران را تخریب کرد

دولت باکو حوزه علمیه امام زمان(عج) نارداران را تخریب کرد shia muslim                   
دولت باکو در ادامه رویکردهای ضد اسلامی خود ، تخریب ساختمان حوزه علمیه «امام زمان (عج) » در نارداران در حومه باکو را آغاز کرده است .

به گزارش مصاف،  تخريب ساختمان حوزه علميه «امام زمان (عج) » نارداران تحت نظارت نيروهاي پليس و به بهانه تعریض معبر آغاز شد.

بر اساس این گزارش تعدادي از ريش سفيدان نارداراني معترض به تخريب اين مدرسه ديني ، در مقابل  رياست جمهوري آذربايجان تجمع کردند.

ساکنان نارداران مي گويند ساختمان اين مرکز آموزش اسلامي به هيچ وجه مزاحمتي براي تعريض راه ايجاد نمي کند و تعريض راه، صرفا بهانه اي براي تخريب ساختمان حوزه علمیه امام زمان (عج) نارداران است.

ساکنان نارداران همچنین  افزودند در حالي که راه هاي نيازمند تعريض در نارداران ، بدون مرمت باقي مانده اند ، تخريب ساختمان مدرسه ديني امام زمان (عج) نارداران آغاز شده است.

گفتنی است منطقه نارداران،  در 26 نوامبر سال گذشته و در حالي که مجلس عزاداري حسيني در آستانه اربعين در منزل حاج ابوالفضل بنيادوف برقرار بود ، به هنگام اقامه نماز جماعت ظهر به امامت حجت الاسلام طالع باقرزاده ، رهبر جنبش اتحاد مسلمانان جمهوري آذربايجان ، مورد حمله نيروهاي پليس و امنیتی جمهوري آذربايجان قرار گرفت که در اين حمله، پنج تن از نمازگزاران شهيد و 14 تن از جمله حجت الاسلام طالع باقرزاده بازداشت و زنداني شدند.

بدنبال  اين حمله که تا حدودی همزمان با کشتار  شيعيان در پاراچنار پاکستان و منطقه زاريا  نيجريه بود، در روز اول دسامبر 2015 نیز نيروهاي قشون داخلي وزارت کشور و نيروهاي امنيتي جمهوري آذربايجان حمله گسترده اي به نارداران را  با حدود ده هزار نيرو آغاز کردند که موج گسترده اي از بازداشت ها را  درپي داشت.

در این حمله همچنین تمامی پرچم حسینی و نمادهای شیعی از دیوارهای  نارداران برچیده شده و از برگزاری مراسم اربعین حسینی جلوگیری و زیارت حرم مطهر رحیمیه خاتون از از خواهران امام رضا ع نیز ممنوع شد .

هنوز پس از گذشت شش ماه، بيش از پنجاه تن از فعالان اسلامی نارداران بدون محاکمه در بازداشت به سر مي برند و دولت باکو براي نخستين بار در طول تاريخ چند صدساله نارداران، مانع از برگزاري اربعين حسيني در جوار حرم رحيمه خاتون ( خواهر گرانقدر امام رضا ع) در نارداران شد.

همچنین بعلت تداوم استقرار گسترده نيروهاي پليس و قواي امنيتي در نارداران،  مردم اين منطقه نتوانستند مراسم روز ميلاد امام علي (ع) را که همه ساله در نارداران با شکوه برگزار مي شد، برگزار کنند .

منطقه نارداران که در حدود ۳۰ کيلومتري شمال شرق باکو قرار دارد، به خاطر حرم امامزاده بي بي رحيمه، خواهر گرانقدر امام رضا(ع) و حضرت معصومه (س) از شهرت مذهبي در جمهوري آذربايجان برخوردار است و از مهمترین مراکز تشیع در این کشور محسوب می شود.

دور اول سرکوب شیعیان در جمهوری آذربایجان در حالی در سال ۲۰۱۰ و همزمان با اعتراض ها به ممنوعیت حجاب و بازداشت رئیس حزب اسلام و ده ها فعال اسلامی آغاز شده بود.
 ۸۵ درصد از جمعیت بیش از ۹ میلیونی جمهوری آذربایجان را شیعیان تشکیل می دهند.  

منبع: مشرق


کلید واژه های مطلب: دولت   باکو   حوزه   علمیه   امام   زمان(عج)   نارداران   را   تخریب   کرد   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.