اذعان امریکا به حضور نظامی در یمن

اذعان امریکا به حضور نظامی در یمن shia muslim                   
وزارت دفاع امریکا برای اولین بار اذعان کرد که نیروهای نظامی این کشور در خاک یمن حضور دارند.

به گزارش مصاف، سروان جف دیویس سخنگوی وزارت دفاع امریکا روز جمعه گفت در هفته‌های اخیر «تعداد بسیار کمی» از پرسنل نظامی همکاری با نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن و نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی را برای آنچه وی مبارزه با تروریست‌های القاعده در شهر بندری المکلای یمن عنوان کرد، آغاز کرده‌اند.

دیویس همچنین مدعی شد پنتاگون حملات هوایی علیه مواضع تروریست‌ها در کشور جنگ زده یمن را شدت بخشیده است.

سخنگوی پنتاگون ادعا کرد: «به نفع ما نیست که یک سازمان تروریستی کنترل یک شهر بندری را در اختیار داشته باشد و بنابراین ما در حال کمک (به نیروهای ائتلاف سعودی و هادی) هستیم.»

وی بدون اشاره به حضور نیروهای نظامی ویژه امریکایی در خاک یمن، گفت واشنگتن از نظر اطلاعاتی نیروهای امارات متحده عربی را در حملات به یمن پشتیبانی می‌کند.

اظهارات دیویس در حالی مطرح شد که منابع یمنی روز پنج شنبه از ورود دستکم 100 نیروی ویژه امریکایی به پایگاه نظامی العند در استان لحج در جنوب یمن خبر دادند.

در همین حال محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن پنج شنبه شب گفت جنوب این کشور به بهانه مبارزه با القاعده در حال اشغال از سوی بیگانگان است.

وی با اشاره به اینکه «هیچ توجیهی در برابر آنچه در جنوب رخ می‌دهد، وجود ندارد»، تصریح کرد: «در تحولات میدانی شاهد انتقال حجم عظیمی از تجهیرات نظامی دشمنان به شهرهای نهم و صرواح در استان مأرب، شهر ذباب در استان تعز، استان شبوه در جنوب یمن، تداوم ورود اسلحه از گذرگاه‌های آبی و زمینی به خاک یمن و ادامه بمباران‌ها هستیم.»

گزارش‌های منتشره همچنین حاکی است القاعده و دولت مستعفی هادی درباره خروج تروریست‌ها از استان ابین در جنوب یمن به توافق رسیده‌اند.

پایگاه خبری «الامناء نت» یمن 15 اردیبهشت گزارش داد، عناصر القاعده خروج از استان ابین را آغاز و به سوی مناطق تحت کنترل مبارزان انصارالله حرکت کرده‌اند.

گفتنی است، در حالی که شمار نظامیان امریکایی در خاک یمن محدود است، اما از سوی دیگر واشنگتن از نظر قابلیت سوخت گیری جنگنده‌ها در آسمان، جاسوسی، طرح ریزی عملیات، امنیت دریایی و تجهیزات پزشکی از ائتلاف سعودی که از فروردین سال 1394 حملات مرگبار خود به یمن را آغاز کرده است، پشتیبانی می‌کند.

همچنین یک فروند کشتی آبی-خاکی تهاجمی موسوم به یواس‌اس باکسر و دو ناوشکن امریکایی در آب های نزدیک یمن مستقر هستند.

در حملات سعودی‌ها به یمن تاکنون حدود 10 هزار نفر کشته و هزاران تن زخمی و بی خانمان شده اند؛ بعلاوه این حملات خسارت‌های گسترده‌ای به زیرساخت‌های این کشور فقیر عربی وارد کرده است.

منبع: پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: اذعان   امریکا   به   حضور   نظامی   در   یمن   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.