کارشناسان اسرائیلی: تانکی که روسیه به ما بازگردانده، جعلی است

کارشناسان اسرائیلی: تانکی که روسیه به ما بازگردانده، جعلی است shia muslim                   
کارشناسان اسرائیلی می‌گویند تانکی که روسیه به عنوان تانکی که ارتش سوریه در سال 1982 میلادی از این رژیم به غنیمت گرفته بود به اسرائیل بازگردانده، «جعلی» است.

به گزارش مصاف، رسانۀ صهیونیستی آروتز شوا (شبکۀ هفت) روز شنبه (29 خرداد) به نقل از یک ژنرال اسرائیلی اعلام کرد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم و بقیۀ «ملت» در سفر هفتۀ گذشتۀ نتانیاهو به روسیه با یک تانک «جعلی» گول خوردند.

تانک ام48اِی3 ماگاچ-3 یکی از هشت تانکی بود که نیروهای ارتش سوریه در طول جنگ موسوم به سلطان یعقوب در نزدیکی درۀ بقاعِ لبنان از نظامیان اسرائیل به غنیمت گرفتند. این رژیم همچنین 30 سرباز خود را در این نبرد از دست داد.

براساس اظهارات ولید جنبلاط، رهبر حزب «سوسیالیست ترقی‌خواهِ لبنان» (پی.اس.پی)، این تانک‌ها در موزۀ تانکِ کوبینکا در مسکوی روسیه به نمایش گذاشته شده بودند، اما اخیراً رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر «پوتین تصمیم‎ گرفت یکی از این تانک‌ها را به اسرائیل بازگرداند».

جنبلاط این اقدام پوتین را «توهین» به سوریه تلقی کرده بود، اما اکنون اسرائیلی‌ها مدعی هستند که این تانک آن تانکی نیست که به تصور آن‌ها سه سرباز اسرائیلی مفقود شده در آن حضور داشته‌اند.

صفحۀ نتانیاهو در شبکۀ اجتماعی فیس‌بوک از این تانک به عنوان «تنها مدرکِ به جا مانده از پسران ما که در آن جنگ مفقود شدند: زاخاریان بائومِل، تزوی فلدمن و یهودا کاتز» نام برد، اما یک کارشناس تانک به روزنامۀ یدیعوت آحارانوت (آخرین اخبار) اسرائیل گفت این تانک «جعلی» است.

    کلنل مایکل ماس گفت: «خیلی غم‌انگیز است که نخست وزیر و ملت گول یک امر جعلی را خورده‌اند. این تانک، تانکِ سربازان مفقود شده نیست. آنچه به ما بازگردانده شده است، یک تانک کامل است، در حالی که تانک سربازان مفقود شده متفاوت است. این تانک، یکی از تانک‌هایی است که در جریان جنگِ سلطان یعقوب از لشکر 399 به غنیمت گرفته شد، اما هیچ نشانه‌ای مبنی بر زخمی شدن فردی در این تانک وجود ندارد.»

وی افزود: «زمانی که نتانیاهو گفت که این موضوع به نوعی خاتمه بخش (رنج) خانواده‎هایی است که قبری (برای دیدار) ندارند، دو اشتباه صورت داد. اول این‌که این تانکِ سربازانِ مفقود شده نیست و دوم این‎که آن‎ها در جریان عملیات کشته نشدند، بلکه مفقود شدند.»

یک مقام نظامی اسرائیلی دیگر نیز اعلام کرد شماره سریال تانکی که روسیه به اسرائیل بازگردانده است، با تانک اصلی که شماره‌اش 817581 بوده، متفاوت است.

در میان این اظهارات دفتر نخست وزیری اسرائیل برای پایان دادن به این ماجرا اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: «ما اعلام کردیم که این یک تانک از نبرد سلطان یعقوب و مدرکی به جا مانده از این مبارزه است. این چیزی است که نخست وزیر به خانواده‎ها گفت. هیچ کس هیچ گاه نگفت که این تانکِ آن سه نفر (سربازان مفقود شده) است.»

 منبع: پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: کارشناسان   اسرائیلی      تانکی   که   روسیه   به   ما   بازگردانده،   جعلی   است   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.