تایید طرح نظارت عمومی بر مسلمانان در ژاپن

تایید طرح نظارت عمومی بر مسلمانان در ژاپن shia muslim                   
دادگاه عالی ژاپن طرح نظارت عمومی دولت توکیو بر مسلمانان این کشور را تایید کرده است.

 

به گزارش مصاف، مسلمانان ژاپن عقیده دارند این اقدام بر خلاف قانون اساسی این کشور است و حریم شخصی و حق آزادی مذهب آنان را نقض می‌کند، اما دادگاه عالی ژاپن با رد دومین درخواست تجدید نظر آنها، این طرح را تصویب کرده است.

چندی پیش اسنادی افشا شد که نشان داد پلیس ژاپن از سال‌ها پیش مسلمانان این کشور را تحت نظر دارد.

بر اساس این اسناد، مساجد مسلمانان، رستوران‌های حلال و سازمان‌های اسلامی در توکیو، پایتخت این کشور، از مدت‌ها پیش تحت نظر بوده‌اند.

این اسناد پس از افشا شدن به سرعت در فضای مجازی منتشر شدند.

گروهی 17 نفره از مسلمانان ساکن ژاپن که تعدادی از آنها اهل کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا هستند، تصمیم گرفتند به خاطر نقض حقوق اساسی خود از دولت ژاپن شکایت کنند.

یکی از شاکیان این پرونده، محمد فوجیتا نام دارد؛ او اصالتاً ژاپنی است و 20 سال پیش به دین مبین اسلام گروید.

    وی می‌گوید: «آنها از ما مظنون تروریستی ساخته‌اند، در حالی که ما هیچ وقت کار اشتباهی انجام نداده‌ایم.»

دادگاه عالی ژاپن سرانجام در تاریخ 31 می (11 خرداد) دومین درخواست تجدید نظر شاکیان این طرح را رد کرد.

با این حال افرادی که بر اساس اسناد افشا شده، تحت نظارت بوده‌اند به دلیل نقض حریم شخصی‌شان 90 میلیون ین (880 هزار دلار) غرامت گرفتند.

پیش از این یکی از دادگاه‌های ژاپن مجوز نظارت بر مسلمانان و بازرسی از آنها را به عنوان اقدامی ضروری برای مقابله با «تروریسم بین‌المللی» صادر کرده بود، اما دادگاه عالی ژاپن درباره این موضوع حکمی صادر نکرد.

    جونکو هایاشی، یکی از وکلای شاکیان این پرونده گفت: «به ما گفته‌اند این پرونده به قانون اساسی ارتباطی ندارد، هنوز در تلاشیم دریابیم چطور این موضوع به قانون اساسی ربطی ندارد.»

    این در حالی است که ادوارد اسنودن، افشاگر امریکایی و کارمند سابق آژانس امنیت ملی امریکا در همایش نظارت دولت بر مردم در توکیو گفت: «مسلمانان، حتی اگر مرتکب جرمی نشده و یا در آن مشارکت نداشته باشند، بیش از همه هدف (جاسوسی) قرار می‌گیرند، آن هم تنها به این دلیل که بقیه مردم می‌ترسند.»

اسنودن در سال 2013 اسنادی منتشر کرد که نشان می‌داد آژانس امنیت ملی امریکا مکالمات تلفنی میلیون‌ها امریکایی و خارجی و همچنین سران سیاسی کشورهای جهان را شنود می‌کرده است.


منبع: پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: تایید   طرح   نظارت   عمومی   بر   مسلمانان   در   ژاپن   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.