اذعان دیپلمات اروپایی: حزب الله در سرنوشت امروز و آینده لبنان تاثیرگذار است

اذعان دیپلمات اروپایی: حزب الله در سرنوشت امروز و آینده لبنان تاثیرگذار است shia muslim                   
یک دیپلمات مقیم اروپا پس از دیدار با نمایندگان حزب الله لبنان، اعلام کرد: توانایی و تجربه سیاسی و نظامی حزب الله در موازات همدیگر قرار دارند و جایگاه حزب الله در امور امروز و آینده لبنان تاثیرگذار است.

به گزارش مصاف، یک دیپلمات مقیم در اروپا که کشورش روابط خصمانه ای با حزب الله لبنان دارد، برداشت مثبتی درباره عملکرد حزب الله دارد و به نظر می رسد که بازنگری در موضع پیشین کشورش درقبال حزب الله داشته باشد.

این دیپلمات به رویکرد مسئولان کشورش پس از توانایی حزب الله در به شکست کشاندن برنامه غرب در سوریه اشاره و تاکید کرد که این حزب توانایی، تجربه و آگاهی سیاسی که در موازات توانایی و تجربه جنگی اش است، در اختیار دارد؛ درست است که این مسئله منبع نگرانی و ناراحتی ماست، اما قانع شدیم که این حزب باوجود ترکیب دینی اش، طرح برنامه ملی و ناسیونالیستی دراختیار دارد و طرح دینی ندارد.   

این دیپلمات می افزاید: حزب الله می تواند بخشی از امروز و آینده لبنان باشد و این مسئله به علت جایگاه تاثیرگذار و مهم این حزب است و آن را از سایر گروه ها و حزب ها متمایز می کند، حزب الله توانایی و ایدئولوژی و قلب و عقل دارد و این مسئله را با اقدامات و تدابیرش اثبات کرده است و مهمترین آن هنگام آزاد سازی جنوب لبنان در سال 2000 میلادی بود و ما هنگامی که با رهبران حزب الله دیدار کردیم، نگاه ما به بررسی ها و دلایلشان جلب شد و این امر در زندگی اجتماعی و سیاسی در لبنان مفقود است.

این دیپلمات به دو مسئله اساسی اشاره کرد که ابتدا حزب الله خواهان هیچ تنش یا مشکل داخلی نیست، حتی اگر این امر به حزب الله به عنوان یک گروه ضربه بزند و این ضمانت حزب الله است که امنیت داخل لبنان حفاظت شود. همچنین حزب الله مارا قانع کرد که این حزب خواهان تغییر قانون طائف نیست، بلکه خواستار اجرای کامل بندهای آن است و ما متوجه شدیم که نمایندگان این حزب در گفتگوی ملی اجرای همه بندهای طائف را خواستار شدند نه اجرای گزینشی آن را .

این دیپلمات افزود: چتر بین المللی در حمایت از لبنان وجود دارد، نظام لبنان یک نظام الگو و نمونه نیست، بلکه تولید جنگ داخلی است، انرژی و توانایی در لبنان وجود دارد تا این کشور بهتر، پیشرفته تر و غنی تر شود و لبنان چیزی کم ندارد تا به عنوان دروازه بازسازی سوریه که میزان بازسازی آن تاکنون به 400 میلیارد دلار می رسد، تبدیل شود.

منبع: شبستان

کلید واژه های مطلب: اذعان   دیپلمات   اروپایی      حزب   الله   در   سرنوشت   امروز   و   آینده   لبنان   تاثیرگذار   است   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.