آخرین اخبار از تیراندازی در مونیخ

آخرین اخبار از تیراندازی در مونیخ shia muslim                   
در گزارش‌های اولیه تعداد عاملان حمله مرگبار مونیخ سه تن اعلام شده بود اما حالا پلیس مونیخ اعلام کرده که این تیراندازی توسط یک جوان ۱۸ ساله ایرانی-آلمانی صورت گرفته و اطلاعاتی مبنی بر مشارکت افراد دیگر تایید نشده‌اند.

به گزارش مصاف، برخی رسانه‌های آلمانی به نقل از پلیس مونیخ از کشته شدن دست‌کم ۱۰ تن در تیراندازی در یک مرکز خرید در شهر مونیخ خبر می‌دهند.

همچنین طبق اعلام پلیس، ۲۱ تن در جریان این تیراندازی زخمی شده‌اند که هنوز ۱۶ تن از آن‌ها در بیمارستان بستری هستند و حال سه تن از آن‌ها وخیم است.

پلیس مونیخ گزارش کرده است که در میان قربانیان این تیراندازی چند کودک و نوجوان نیز مشاهده شده‌اند.

منابع خبری در حالی از تیراندازی در مرکز خرید المپیا در شمال شهر مونیخ خبر داده‌اند که بر اساس آخرین گزارش پلیس این شهر، مهاجم یک جوان ۱۸ ساله ایرانی−آلمانی بوده است.

در گزارش‌های اولیه تعداد عاملان این حمله مرگبار سه تن اعلام شده بود اما حالا پلیس مونیخ اعلام کرده که این تیراندازی توسط یک جوان ۱۸ ساله ایرانی-آلمانی صورت گرفته و اطلاعاتی مبنی بر مشارکت افراد دیگر تایید نشده‌اند.

این جوان ۱۸ ساله پس از گریختن از مرکز خرید اقدام به خودکشی کرده است و تحقیق پیرامون انگیزه او کماکان ادامه دارد.

در همین حال شبکه خبری بی.بی.سی گزارش داد، رئیس پلیس مونیخ در آخرین کنفرانس خبری خود گفت، هنوز معلوم نیست فرد مهاجم بر اثر شلیک پلیس کشته شده و یا این که مرگ او بر اثر شلیک به خود روی داده است.

بر اساس این گزارش، با مشخص شدن تنها بودن مهاجم و استفاده او از اسلحه کمری و تاکیدی که گفته می‌شود در سخنانش در حین تیراندازی بر آلمانی بودن خود داشته، اکنون گمانه‌زنی‌ها در مورد ارتباط این کشتار با داعش کم‌رنگ‌تر شده است.

پلیس اعلام کرد که فرد تیرانداز از یک اسلحه کمری استفاده کرده است و این در حالی است که در گزارش‌های اولیه تیرانداز مسلح به استفاده از اسلحه بزرگتر منصوب شده بود.

شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که فرد یا افراد مهاجم در رستوران مک‌دونالد به سمت کودکان شلیک می‌کرده است.

همچنین پلیس آلمان برای کمک به مردم و اطلاع‌رسانی دقیق در مورد وضعیت، یک خط تلفن اختصاصی برای این کار ایجاد کرده است.

گزارش‌های تاییدنشده‌ای هم از یک تیراندازی دوم در مرکز شهر مونیخ منتشر شده است. پلیس مونیخ هنوز تیراندازی دوم را تایید نکرده است.

در پی وقوع ای تیراندازی، پلیس به صورت گسترده در اطراف محل حادثه مستقر شده و این مرکز خرید را تخلیه کرد. پلیس از مردم خواسته است که با توجه به فراری بودن مهاجم یا مهاجمان از حضور در اماکن عمومی پرهیز کنند.

ویدیوهایی که از محل حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مردم را در حال فرار نشان می‌دهد. بعضی منابع خبری از فرار یک مهاجم به داخل متروی مونیخ گزارش داده‌اند.

به گفته پلیس، شاهدان عینی از سه مرد مسلح به تفنگ سخن گفته‌ بودند که البته اطلاعات مبنی بر مشارکت افراد دوم و سوم تایید نشد. پلیس از اهالی مونیخ خواست در اماکن شلوغ مانند میدان‌های شهر جمع نشوند.

در مونیخ حرکت اتوبوس و مترو در قسمت‌هایی از شهر متوقف شده، عبور و مرور داخل شهر برای ساعاتی مختل شد. البته پس از آن که پلیس مونیخ اعلام کرد، فرد مهاجم کشته شده است و احتمالا او در این تیراندازی تنها بوده، حرکت قطارها و اتوبوس‌های شهری در مونیخ از سر گرفته شد.

پلیس ایالت بایرن نیز با انتشار یک توئیت از مردم خواست، از منطقه مرکز خرید دوری کنند و در خانه بمانند. همچنین پزشکان و پرستاران به بیمارستان‌های مونیخ فراخوانده شدند. بالگردهای پلیس نیز بر فراز مونیخ گشت‌زنی کردند.

در پی وقوع این تیراندازی، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اعلام کرد، دولتش همه احتمالات را مد نظر قرار داده است.
مرکل گفت، با مقام‌های دولت ایالت باواریا در تماس نزدیک بوده است و کابینه او جلسه اضطراری در این رابطه تشکیل خواهد داد.

وی تصریح کرد: هنوز از جزئیات خبر نداریم اما آنچه مشخص است این یک حمله غیرانسانی و بی‌رحمانه بوده است. ما با قربانیان و بازماندگان این واقعه همدلیم. ما احتمال ارتباط این واقعه با تروریسم را نادیده نمی‌گیریم هر چند هنوز از قطعیتی هم در این باره خبر نداریم. تحقیقات در این زمینه در حال انجام است.

از سوی دیگر، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی آمادگی کشورش را برای کمک به آلمان اعلام کرد.

اوباما در یک نطق تلویزیونی در مورد حوادث مونیخ گفت: ما می‌دانیم که اتفاقاتی در مونیخ در حال رخ دادن است اما هنوز دقیقا نمی‌دانیم که وضعیت چگونه است.

وی در ادامه ضمن ابراز همدردی با قربانیان این تیراندازی، تصریح کرد: آماده‌ایم تا تمام امکانات مورد نیاز را در اختیار آلمان قرار دهیم تا در مقابله با این وضعیت اقدام کند.

در همین حال، هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آمریکا هم در واکنش در توئیتر خود نوشت: ما به شدت از تیراندازی‌ها در مونیخ ناراحت هستیم. قلب ما همراه قربانیان، خانواده‌هایشان و تمام مردم آلمان است.

بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه نیز، حادثه تروریستی در مونیخ را محکوم و با ملت و دولت آلمان ابراز همدردی کرد.

وی تصریح کرد: امروز مبارزه با تروریسم، در هر شکل آن و در هر کجا به عنوان یک خواست جدی و فوری جامعه جهانی و وجدان بشری، باید سر لوحه تمامی کشور ها و در یک اجماع بین المللی مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: کشتار مردم بیگناه و بی دفاع امروز بدل به لکه ننگ دیگری در تاریخ بشریت شده است ،که برای از میان بردن ان راهی جز مبارزه ای بی امان، فراگیر و بدور از استاندارد های دو گانه وجود ندارد.

در پی وقوع این تیراندازی، سفارت آلمان در واشنگتن پرچم این کشور را به حالت نیمه افراشته در آورده است.

بعد از حمله یک پناهجو با چاقو به پنج تن در قطاری در ایالت بایرن آلمان که روز دوشنبه رخ داد، تدابیر امنیتی در آلمان تشدید شده است.

منبع: ابنا

کلید واژه های مطلب: آخرین   اخبار   از   تیراندازی   در   مونیخ   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.