نیروهای عراقی به 15 کیلومتری پایتخت داعش رسیدند

نیروهای عراقی به 15 کیلومتری پایتخت داعش رسیدند shia muslim                   
نیروهای پیشمرگه کرد ضمن هماهنگی با ارتش عراق، در ادامه عملیات بازپس گیری شهر تحت اشغال موصل، به دروازه‌های اصلی این شهر نزدیکتر شدند.

 به گزارش مصاف، نیروهای پیشمرگه عراق از محورهای جنوب شرق موصل با بهره‌گیری از توپخانه و عملیات هوایی، تلاش برای برای بازپس‌گیری آن را ادامه می‌دهند.

نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان از منطقه «وردک» در 30 کیلومتری جنوب شرق موصل، مدتی است که عملیات خود را از زمین و هوا برای بازپس‌گیری این شهر شدت بخشیده‌اند.

رویترز از وجود دود سیاه و غلیظی بر فراز این شهر خبر داده‌است. احتمال داده می‌شود این دود برخاسته از لاستیک‌های خودرو باشد که اعضای داعش برای ایجاد اختلال در دید خلبان‌های جت‌های جنگی به آتش کشیده‌اند.

روز گذشته نیز شبکه تلویزیونی السومریه نیوز خبر داد که نیروهای پیشمرگه 7 روستا را در محورهای «الخازر» و کویر در شرق شهر موصل واقع در استان نینوا آزاد و 10 کیلومتر نیز در مناطق تحت تسلط داعش پیشروی کردند.

روستاهای آزاد شده شامل چهار روستای «تل حمید»، «قرقشه»، «ابزخ» و «تاخ» در محور کویر و الخازر در جنوب غرب اربیل و دو روستای «حمراء» و «شنف» در نزدیکی موصل هستند که مجموعا 10 کیلومتر مربع مساحت دارند. این عملیات با نظارت مستقیم «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان و فرماندهی کل نیروهای مسلح صورت گرفت. در این عملیات دو خودروی بمب‌گذاری شده نیز منهدم شد.

محور خازر تنها 15 کیلومتر با شهر موصل فاصله دارد

 پیش از این نیز یک مسئول امنیتی در استان نینوا اعلام کرد که نیروهای مشترک روستاهای «الحویجه» و «الحواسم» را آزاد کرده و وارد نیروگاه گازی «القیاره» در جنوب استان نینوا شده‌اند.

در ارتباط با اجرای این عملیات روز گذشته مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق در دیدار با «فالح الفیاض» مشاور امنیت ملی عراق و هیئت همراه او در گردشگاه صلاح‌الدین در شهر اربیل گفت: اداره محلی منطقه کردستان عراق و دولت بغداد و ائتلاف بین‌المللی جنگ با داعش با یکدیگر در زمینه اجرای عملیات آزادسازی موصل و مرحله پس از داعش توافق نظر دارند.

الفیاض نیز رئیس منطقه کردستان عراق را در جریان پیروزی‌ها و دستاوردهای نظامی نیروهای عراقی در شهر فلوجه و استان‌های الانبار و نینوا و دیگر مناطق عراق قرار داد.

موصل، مرکز استان نینوا در فاصله حدود 465 کیلومتری شمال بغداد پایتخت عراق، از نظر جمعیت، دومین شهر بزرگ عراق به شمار می‌رود و تعداد جمعیت آن، قبل از اشغال داعش، حدود 2 میلیون نفر بود .این شهر در تیر 1393 در حملات و نخستین پیشروی‌های داعش در عراق، اشغال شد و از آن زمان، به‌عنوان پایتخت خودخوانده این گروه در عراق شناخته شد. ابوبکر البغدادی نیز در مسجد جامع همین شهر ادعای خلافت کرد.
 
حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق پیش‌تر گفته بود که موصل تا پایان سال‌ جاری میلادی از داعش پس گرفته خواهد شد.
 
ارتش عراق اخیراً عملیات آزادسازی مناطق جنوب موصل را آغاز کرده‌است؛ تا بتواند تروریست‌های داعش را در این شهر محاصره و راه را برای آزادی هرچه سریع‌تر این شهر هموار کند .ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه‌ در حال حاضر در حومه شهر موصل موضع گرفته‌اند. نیروهای موسوم به ائتلاف نیز در این عملیات شرکت دارند.
 
وزارت دفاع آمریکا نیز ماه گذشته اعلام کرد که برای حمایت از عملیات بازپس‌گیری موصل 560 سرباز اضافی و کمک‌‌های لجستیکی به منطقه اعزام خواهد کرد

منبع: دفاع پرس

کلید واژه های مطلب: نیروهای   عراقی   به   15   کیلومتری   پایتخت   داعش   رسیدند   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.