میزبانی یکساله زوج مسلمان انگلیسی از ۱۵۰۰ پناهجو

میزبانی یکساله زوج مسلمان انگلیسی از ۱۵۰۰ پناهجو shia muslim                   
یک زوج مسلمانان انگلیسی که سپتامبر سال گذشته برای سفری تفریحی به شهر "کالایس" فرانسه سفر کرده بودند، با مشاهده کمپ پناهجویان و آوارگان مستقر در آنجا، تصمیم به استقرار در این کمپ و پخت غذا برای آنان گرفتند. ایشان یک سال تمام، برای ۱۵۰۰ پناهجوی مستقر در این کمپ غذا پخته و خدمت رسانی کردند.

به گزارش مصاف، یک زوج مسلمانان انگلیسی که سپتامبر سال گذشته برای سفری تفریحی به شهر "کالایس" فرانسه سفر کرده بودند، با مشاهده کمپ پناهجویان و آوارگان مستقر در آنجا، تصمیم به استقرار در این کمپ و پخت غذا برای آنان گرفتند. ایشان یک سال تمام، برای ۱۵۰۰ پناهجوی مستقر در این کمپ غذا پخته و خدمت رسانی کردند.

«جمال اسماعیل» و همسرش «صوفینی هارون» در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، برای سفری یک هفته ای به شهر کالایس واقع در شمال فرانسه و هم مرز با انگلیس رفتند.

ایشان در شهر کالایس، متوجه وجود کمپ پناهجویان و آوارگان سوری و عراقی می شوند و با حضور در این کمپ، از وضعیت نابسامان آنان اطلاع یافتند.

این زوج مسلمان با مشاهده وضعیت اسف بار غذایی و بهداشتی پناهجویان مسلمان، تصمیم به استقرار یکساله در آن مکان گرفته و وظیفه تهیه و پخت غذای روزانه آوارگان را عهده دار شدند.

اکنون پس از گذشت یکسال، «صوفینی هارون» و همسرش به خانه خود بازگشته اند. «صوفینه» در گفتگو با روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» گفت: حال که به خانه خود بازگشته ام، وقتی به اوضاع و احوال آن آوارگان و پناهجویان فکر می کنم، نمی توانم در خانه بمانم. چراکه در این کمپ تعداد زیادی از زنان و کودکان بی پناه وجود دارند و بسیاری از آنان به نیازهای اولیه خود همچون غذای سالم دسترسی ندارند.

وی در ادامه مصاحبه با این روزنامه انگلیسی اظهار داشت: در مدت یک سالی که در این کمپ، مشغول خدمت رسانی به پناهجویان بودیم، من و همسرم، از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب مشغول کار و فعالیت بودیم تا بتوانیم وعده های غذایی ۱۵۰۰ پناهجوی مستقر در آنجا را به موقع تهیه و در اختیار آنان قرار دهیم.

این مسلمان خیر انگلیسی در ادامه خاطرنشان کرد: برای توزیع غذا، پناهجویان در صف می ایستادند و ما به سرعت غذا را به آنان می دادم و علیرغم اینکه صف طویلی برای دریافت غذا تشکیل می شد، ولی کار غذا رسانی به ایشان، به سرعت انجام می شد.

«صوفینی هارون» در پایان اظهاراتش بار دیگر به وضع نامناسب کمپ اشاره و عنوان داشت: حدود ۴۰ سال پیش، وقتی در مالزی زندگی می کردم، برخی روستای های دور افتاده وجود داشتند که مردم آنها از دسترسی به آب آشامیدنی سالم، برق و برخی دیگر از امکانات ضروری زندگی محروم بودند، هم اکنون این وضعیت در کمپ های اروپایی برای پناهجویان وجود دارد که بسیار شکه کننده و تعجب آور است. پناهجویان در بسیاری از این کمپ ها از جمله کمپ جنگلی کالایس، از دسترسی به آب آشامیدنی سالم و برق محروم اند و هنگامی که باران و باد در این منطقه شروع می شود، امکان پخت و پز غذا نیز وجود ندارد. چراکه در این کمپ گاز رسانی نشده است و برای پخت و پز باید از چوب ها استفاده شود و بارش باران مانع از این کار می شود.

گفتنی است کمپ جنگلی کالایس در شمالی ترین منطقه فرانسه و در مرز با انگلیس واقع شده است و مقامات فرانسوی بر این باورند، علیرغم نبود فضای کافی برای اسکان پناهجویان، ولی تعداد آوارگان این کمپ، در سال جاری به حدود ۱۰ هزار نفر برسد که در این صورت، فاجعه ای انسانی در این کمپ به وقوع خواهد پیوست.

همچنین هم اکنون در این کمپ، ۹۰۰ کودک سوری و عراقی زندگی می کنند که بیش از ۸۰ درصد آنان، تنها هستند و هیچ همراه بالغی آنان را همراهی نمی کند.

منبع: ابنا

کلید واژه های مطلب: میزبانی   یکساله   زوج   مسلمان   انگلیسی   از   ۱۵۰۰   پناهجو   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.