راهکاری برای انس با قرآن

راهکاری برای انس با قرآن shia muslim                   
ارتباط، نیاز به دو طرف دارد که در تعامل و تأثیر و تأثر نسبت به یکدیگرقرار گرفته اند. بنابراین اگر یک طرف، حذف شود تعامل و درنتیجه ارتباط و انس ایجاد نخواهد شد.
ارتباط، نیاز به دو طرف دارد که در تعامل و تأثیر و تأثر نسبت به یکدیگرقرار گرفته اند. بنابراین اگر یک طرف، حذف شود تعامل و درنتیجه ارتباط و انس ایجاد نخواهد شد. درباره انس با قرآن هم باید این نکته را مورد توجه قرار داد. خیلی ها وقتی قرآن می خوانند، تصورشان اینگونه است که خداوند با پیغمبرش سخن می گوید، اگرچه این تصور غلط نیست اما نباید در همین حد متوقف شد، بلکه باید به این نکته نیز توجه داشت که قرآن با من سخن می گوید.این نکته نسبت به آیاتی که خطاب به مومنان است [یا ایها الذین آمنوا]، راحت تر درک می شود، ولی منحصر به این آیات نیست و تمام قرآن با تک تک انسان ها حرف می زند و اگر این طور نبود، چرا در قرآن ذکر شده است، وضعیت ما چه ربطی با بنی اسرائیل دارد؟ پس از اینجا که خداوند متعال این آیات را نازل فرموده است، معلوم می شود به ما ارتباط دارد.

به هرحال، سخن ما این است که در زمان قرائت قرآن به این نکته توجه کنیم که دارد با من حرف می زند و در ادامه، مسئله اصلی این است که حالا که دارد با من حرف می زند، وضعیت من در مقایسه با این آیات چگونه است؟ برای روشن شدن مطلب، آیات سوره مبارکه حمد را با این نگاه مرور می کنیم: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ:وقتی این آیه را می خوانی این سوالات را از خودت بپرس:آیا من در تمام کارهایم، از خدا کمک گرفته و حقیقتا[نه فقط در زبان] با نام و یاد او شروع می کنم؟آیا من خدا را بخشنده و مهربان می دانم؟ اگر این طور است، پس چرا این همه ناامید هستم؟ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ:آیا من تمام نعمت ها را از خدا می دانم و تمام سپاس ها را مخصوص او می دانم؟ اگر این طور است پس چرا این قدر گمان می کنم که کارها با دست این و آن انجام می شود و تشکر جانانه خود را نثار آنان می کنم؟آیا من خداوند را پروردگار همه عالم می دانم؟ پس چرا این همه از مشکلات می نالم و آنها را در مسیر رشد خود نمی بینم؟ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ :آیا من خدا را مهربان می دانم؟ پس چرا خود مهربان نیستم؟ مالِکِ یَوْمِ الدِّینِ:آیا مالکیت خدا فقط در روز قیامت است؟ قطعا خدا همه جا مالک است، اما در روز قیامت مالکیتش روشن تر است زیرا در دنیا انسان ها احساس مالکیت برای خود می کنند وبه وسایط توجه استقلالی دارند.

چرا من در همین دنیا مالکیت خداوند وبندگی خود را درک نکنم؟ اگر من خدا را مالک خود می دانم چرا اینقدر چیزها را به خود نسبت می دهم و از همه چیز و همه کس انتظار دارم؟ إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ إِیَّاکَ نَسْتَعینُ:خدایا با این دروغ بزرگ چکار کنم؟ آیا من فقط تو را می پرستم. اگر این آیه را نخوانم نمازم باطل می شود واگر بخوانم دارم دروغ می گویم؟ فقط راه حل این است که می گویم، خدایا چون تو گفتی بگو می گویم، تو خواستی همیشه این را در نمازهایم بگویم، تا بلکه یک روزی شرمنده شوم و فقط تو را بندگی کنم.

آیا من فقط از تو یاری می جویم؟ پس چرا با ثروتمندان و صاحبان منصب، اینقدر چاپلوسانه و طمعکارانه برخورد کرده و فقیران را با تندی از خود می رانم؟ و هزاران چرای دیگر. اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ:اگر من این همه از تو می خواهم مرا به راه راست هدایت کنی، چرا خود قدمی برنمی دارم؟ کسی که کشت نکرده به امید محصول نشسته، امیدوار نیست بلکه بی خیال است. و چه خوش گفت: هر آن غافل زید، غافل خورد تیر. صِراطَ الَّذینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَ لاَ الضَّالِّینَ: آیا من با این اعمالم دنبال راه انبیا و ائمه علیهم السلام هستم؟ آیا من نسبت به کسانی که مورد غضب خداوند هستند، غضبناکم، یا به کمک آنها امیدوار؟ آیا من در راه گمراهان قدم نمی زنم؟ آیا حرف های عرفان های کاذب و پوشالی را از مباحث اعتقادی و عملی متخصصین دینی بالاتر نمی انگارم؟ از داشته های خود چقدر بهره برده ام؟ از نهج البلاغه خود یا صحیفه سجادیه چقدر استفاده کردم؟ یا اینکه روزنامه ها و مجلات و اینترنت نگذاشت به آنها سری بزنم؟خدایا فقط این را می توانم بگویم؛ بدی ها از ما وخوبی ها از توست. نظر لطفت را از ما دریغ مفرما...

کلید واژه های مطلب: راهکاری   برای   انس   با   قرآن   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.