یک‌ونیم میلیون ایرانی، مزین به نام و القاب حضرت زینب(س)

یک‌ونیم میلیون ایرانی، مزین به نام و القاب حضرت زینب(س) shia+muslim                   
سازمان ثبت احوال اعلام کرد: یک میلیون و 456 هزار دختر و بانو در ایران به نام، القاب و کنیه‌های حضرت زینب (س) نامگذاری شده اند.

به گزارش مصاف به نقل ازخبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ سازمان ثبت احوال اعلام کرد: یک میلیون و 456 هزار دختر و بانو در ایران به نام، القاب و کنیه‌های حضرت زینب (س) نامگذاری شده اند.

«مهدی تدین» با بیان اینکه "عقیله" از اسامی دیگر حضرت زینب(س) است، گفت: 900 هزار خانم زینب(س) و 2000 خانم نیز عقیله نام دارند که در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور به ثبت رسیده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور افزود: از کنیه‌های ایشان "ام‌کلثوم" است که 23هزارو 45 بار و از القاب حضرت زینب(س) نام‌های فاضله 2229 بار و کامله 3497 بار درپایگاه اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال کشور به ثبت رسیده است.

وی گفت: نام "کبری" نیز نزدیک به 416 هزار بار برای نوزادان دختر ایرانی انتخاب و در این پایگاه به ثبت رسیده است.

"زینب" در لغت به معنی زینت، آراستن و آرایش و خوبی و همچنین به معنی درختی خوش منظره و زیباست. زینب کبری ( س) نام دختر امیرالمومنین علی(ع) و فاطمه زهرا(س) است که از زنان فاضل و عالم ، مفسر قرآن کریم و عقیله بنی هاشم به حساب می‌آید. فضائل و جلالت و شان والای او فراتر از آن است که در ظرف قلم و کاغذ بگنجد و تاریخ پس از گذشت چندین قرن در تغییر شخصیت آن بانوی بزرگوار عاجز مانده است.

هر کس نام فرزندش را زینب بگذارد و حرمت این نام را نگه دارد به زینت دین و اخلاق آراسته می‌شود همچنان که حضرت زینب(س) با صلابت و درایت خود پس از حادثه عاشورا زینت خاندان عصمت و طهارت را حفظ کرد و خطبه‌های متین و حکیمانه او در بازار کوفه و مجلس یزید عظمت اهل بیت(ع) را در تاریخ بشریت ترسیم کرد و از روی یقین و باور به یزید اعلام  کرد که همه کید و شیطنت خودش را بکار گیرد و فرمود:« والله لاتمحوا ذاکرنا» به خدا سوگند نام ما را در تاریخ نمی‌توانی محو کنی.

باغ سبز استقامت زینب است 
آبروی دین و قرآن زینب است

به قول آن بانوی آلمانی خرابه‌ای که زینب در آن می‌نشیند خرابه نیست بلکه خرابات است و طور سینائی است.

قد خمیده قامتی در ذکر و تسبیح و سجود 
عارف خلوت نشین، خود ریزه خوار زینب است 
کوه طور است آن خرابه، خاکدان نامش منه 
چو حدیث لن ترانی، در نگاه زینب است.

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.