تاکید ایران و ترکیه بر پایان دادن خشونت‌ها

تاکید ایران و ترکیه بر پایان دادن خشونت‌ها shia muslim                   
ایران و ترکیه در مورد بحران در سوریه و خشونت‌های جاری در غرب سوریه گفتگو کرده و خواستار پایان دادن به خشونت‌ها در کشورهای عربی همسایه شده‌اند.

به گزارش مصاف به نقل از پرس تی وی:

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در آخرین ساعات روز شنبه گفت که تهران با ترکیه برای حل اختلافاتش بر سر سوریه همکاری می‌کند. وی تاکید کرد که هر راه‌حلی برای این بحران طولانی مدت در این کشور عربی باید مسالمت‌آمیز باشد.

ظریف در یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک با احمد داوود اوغلو، همتای ترکی خود گفت: «کشورهای دیگر باید به مردم سوریه کمک کنند تا به اجماع برسند و خشونت در سوریه پایان یابد.»

داوود اوغلو، نیز خواستار آتش‌بس در سوریه شده و ابراز امیدواری کرد که کنفرانس بین‌المللی به تاخیر افتاده در مورد بحران سوریه موسوم به مذاکرات ژنو ۲، صلح را برای این کشور جنگ‌زده به ارمغان بیاورد.

پیش از این دو طرف در مورد تحولات منطقه‌ای و روابط دوجانبه بحث و گفتگو کرده بودند.

آن‌ها همچنین مساله عراق را در گفتگوهای خود مطرح کرده و در مورد شعله‌ور شدن آتش خشونت در استان انبار در غرب عراق ابراز نگرانی کردند. جایی که نیروهای امنیتی در چند روز گذشته با شبه‌نظامیان وابسته به القاعده درگیر هستند.

ظریف ابراز امیدواری کرد که دولت عراق راه را برای برگزاری انتخابات آینده مجلس هموار کند و یک دولتی ایجاد کند که صلح را در منطقه تضمین کند.

وی ایران و ترکیه را به عنوان بازیگران کلیدی در خاورمیانه توصیف کرده و تاکید کرد که روابط دوجانبه بین ایران و دو کشور همسایه نباید تحت تاثیر مداخله خارجی باشد.

ظریف همچنین گفت که تعدادی توافق دو جانبه در زمان دیدار رئیس جمهوری ایران از ترکیه نهایی خواهد شد.

در اوایل همان روز، ظریف با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه دیدار کرد.

کلید واژه های مطلب: تاکید   ایران   و   ترکیه   بر   پایان   دادن   خشونت‌ها   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.