خشم آسیایی‌ها از جنایت علیه مسلمانان میانمار

خشم آسیایی‌ها از جنایت علیه مسلمانان میانمار shia muslim                   
هزاران تن از شهروندان خشمگین بنگلادش در اعتراض به بدرفتاری با مسلمانان روهینگیا در ایالت «راخین» میانمار به خیابان های پایتخت آمده و تظاهرات کردند.

به گزارش مصاف، حدود پنج هزار مسلمان بنگلادشی پس از نماز جمعه به خیابان های پایتخت شان آمدند و در عین حال صدها تن دیگر نیز در شهرهای کوآلالامپور، جاکارتا و بانکوک نسل کشی و پاکسازی قومی مسلمانان میانمار را محکوم کردند.

معترضان در خیابان های داکا و تحت تدابیر شدید امنیتی شعار سردادند که «کشتار مسلمانان روهینگیا را متوقف کنید».

وزارت خارجه مالزی نیز در محکومیت خشونت علیه مسلمانان بیانیه ای صادر کرده است؛ یک بیانیه غیرمعمول در انتقاد شدید علیه یکی از اعضای آسه آن.

در این بیانیه آمده است: «مالزی از دولت میانمار می خواهد تا برای مقابله با هر پاکسازی قومی تمامی اقدامات ضروری را انجام دهند.»

گروه های حقوق بشر عفو بین الملل نیز خواستار توقف بازگرداندن اجباری آوارگان روهینگیا به میانمار شده اند.

اخیرا نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان حکومت میانمار را متهم کرد که با پاکسازی قومی علیه مسلمانان روهینگیا برخورد می کند.

«جان مک کیسیک» نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته بود که میانمار وابستگان روهینگیا را می کشد و آنها را متواری می کند. اما حکومت میانمار این اتهامات را رد می کند.

هزاران مسلمان ساکن راخین ناگزیر به ترک خانه هایشان شده اند. راخین میانمار که از سال 2012 به میدان خشونت بوداییان افراط گرا علیه مسلمانان تبدیل شده از ماه گذشته میلادی شاهد موج دیگری از اقدام علیه مسلمانان بوده، اما هنوز تصویر روشنی از آنچه در این استان می گذرد، ارائه نشده است.

میانمار این مسلمانان را شهروند خود نمی داند. بیشتر جمعیت یک میلیون و صد هزار نفری روهینگیا از حق شهروندی میانمار محرومند و در شرایطی مشابه با تبعیض نژادی زندگی می‌ کنند.

منبع: ایکنا

کلید واژه های مطلب: خشم   آسیایی‌ها   از   جنایت   علیه   مسلمانان   میانمار   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.