سخنگوی اوباما درباره تبعات لایحه جدید ضد ایرانی کنگره امریکا هشدار داده است

سخنگوی اوباما درباره تبعات لایحه جدید ضد ایرانی کنگره امریکا هشدار داده است shia muslim                   
سخنگوی رئیس جمهور امریکا درباره لایحه پیشنهادی برخی از سناتورهای تندروی این کشور برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران هشدار داده است.

به گزارش مصاف به نقل از پرس تی وی:

جی کارنی، روز جمعه (۱۰ ژانویه، ۲۰ دی) اعلام کرد، هرگونه لایحه تحریم جدید علیه ایران به روند کنونی مذاکرات برای حل و فصل مناقشه ده‌ ساله‌ی غرب با ایران درباره برنامه انرژی هسته‌ای تهران، لطمه خواهد زد.

سناتور باب منندز Bob Menendez ، نماینده دموکرات نیوجرسی و رئیس «کمیته روابط خارجی سنا» و سناتور مارک کرک  Mark Kirk، نماینده جمهوری خواه ایالت ایلینوی امریکا، نوزده دسامبر ۲۰۱۳ میلادی، لایحه تحریم‌های جدید علیه ایران را مطرح کرده‌اند که تاکنون حمایت ۵۹ سناتور دیگر امریکا را کسب کرده است.

کارنی در اظهارات هشدارآمیز خود بار دیگر از امکان اقدام اوباما در وتوی این لایحه خبر داد و تاکید کرد، از دیدگاه دولت اوباما، این لایحه «تصویب نخواهد شد.»
 
سخنگوی دولت امریکا افزود: « فکر می‌کنم بهتر است امیدوار باشیم کنگره با توجه به تاثیر منفی
این گونه لایحه تحریمی بر مذاکرات کنونی، آن را تصویب نخواهد کرد.»

کارنی تصریح کرد: « فکر نمی‌کنیم این لایحه تصویب شود، اما در صورت تصویب، رئیس جمهور آن را وتو خواهد کرد.»

بر اساس روند کار، هنگامی که یک لایحه پیشنهادی در مجلس نمایندگان یا مجلس سنای امریکا تصویب می‌شود، به لحاظ فنی، «قانون» به حساب می‌آید.

با این وجود، این مصوبه تا زمانی که رئیس جمهور آن را امضا نکند و یا در هر دو بخش کنگره امریکا (مجلس نمایندگان و مجلس سنا) با کسب دو سوم آراء از وتو مصون بماند، به قانون اجرایی تبدیل نخواهد شد.

این درحالی است که اعضای مجلس نمایندگان امریکا که اکثریت آن را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند، با ۴۰۰ رای موافق در مقابل ۲۰ رای مخالف، لایحه پشنهادی تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرده‌اند.

نمایندگان تندرو و جنگ‌طلب مجلس سنای امریکا نیز برای مصون کردن این لایحه از وتوی اوباما به دست کم ۶۷ رای موافق نیاز دارند.

در همین حال، هنوز طرح این لایحه در مجلس سنا قطعی نشده است.

تلاش‌های جدید ضد ایرانی کنگره امریکا در حالی ادامه دارد که نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا از «پیشرفت بسیار خوب» در روند مذاکرات اخیر درباره ساز و کار اجرای توافق موقت هسته‌ای ژنو میان تهران و گروه ۱+۵ خبر داده‌اند.

در همین حال، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران هشدار داده است، در صورتی که کنگره آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران اقدام کند، همه توافق‌ها خواهد مُرد.

ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل شامل روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و امریکا به علاوه آلمان (گروه ۱+۵)، ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ ، بعد از چهار روز مذاکرات فشرده در ژنو، براي برون‌رفت از بن‌بست رفع ابهامات غرب درباره برنامه انرژي هسته‌اي تهران و زمينه‌سازي جهت حل و فصل کامل اين مناقشه ده‌ساله، توافق موقت امضا کردند.

در توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، شش قدرت جهان توافق کردند در ازاي اقدام تهران در محدودکردن شش ماهه جنبه‌هايي از فعاليت‌هاي هسته‌اي ایران، به برخي از تحريم‌هاي خود عليه جمهوري اسلامي پایان دهند و در این دوره شش ماهه از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران خودداری کنند. 

کلید واژه های مطلب: سخنگوی   اوباما   درباره   تبعات   لایحه   جدید   ضد   ایرانی   کنگره   امریکا   هشدار   داده   است   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.