گلن: غرب همدست سیاست‌های اشغال‌گرانه اسراییل است

گلن: غرب همدست سیاست‌های اشغال‌گرانه اسراییل است shia muslim                   
شبکه پرس تی‌وی با مارک گلن، نویسنده و خبرنگار مقیم آیداهو درباره سیاست‌های اشغال‌گرانه رژیم اسراییل گفت‌وگو کرده است.

به گزارش مصاف به نقل از پرس تی وی:

ن چه در پی می آید برگردان این گفت‌وگو است.

پرس تی وی: آقای گلن تا چه اندازه این بایکوت می تواند در وادار کردن رژیم اسراییل به خاتمه دادن به فعالیت‌های شهرک‌سازی خود کارآمد و موثر باشد؟

گلن: خب فکر می کنم خود این بایکوت نسبتا محدود است. ما فقط داریم درباره چند محصول کشاورزی صحبت می کنیم و به علاوه شهرک‌نشینان از دولت اسراییلی کمک هزینه دریافت می کنند که البته دولت اسراییل این کمک هزینه را از دولت امریکا دریافت می‌کند.

من فکر می کنم نمای بزرگ‌تر در اینجا زمینه کلی انزوای اسراییل است، چرا که آنها در سراسر جهان دارند منزوی می شوند؛ و دلیل آن افزایش فشار و آگاهی بسیاری از کشورهاست، رهبران اسراییلی به خاطر قرارهای بازداشتی که به عنوان جنایتکار جنگی شناخته شدن صادر شده است بدون ترس از بازداشت نمی‌توانند سفر کنند و به خاطر همین زمینه کلی است که اسراییل تبدیل به یک دولت منفور در چشم جهان شده است و در واقع این حقیقت که در زمینه بایکوت‌ها در حال رخ دادن است در اصل روند سیاسی را دور می زند و از آن جایی که در این زمینه بیشتر اسراییل روند سیاسی اغلب کشورهای اروپایی را با رشوه دادن به اشخاص به طور مستقیم کنترل می کند، فکر می کنم این موجب شده که این روزها اسراییل تا این اندازه عصبی باشد.

یک روز نیست که شما در روزنامه‌های اسراییلی نخوانید که تزیپی لیونی یا ایهود اولمرت یا یائیر لاپید یا برخی دیگر از افراد بانفوذ در دولت اسراییل آشکارا نسبت به تهدید جدی موجودیتی برای اسراییلی نه فقط از این بایکوت‌ها بلکه از در انزوا قرار گرفتن توسط باقی جهان هشدار ندهند.

پرس تی وی: درست است. و اگر این شهرک‌ها طبق قوانین بین المللی غیرقانونی است ـ نیازی به اشاره به این که مانع اصلی در به اصطلاح روند صلح و مذاکرات است، نیست ـ بنابراین چرا جامعه جهانی در این زمینه سکوت کرده است؟

این شهرک‌ها طبق قوانین بین المللی غیر قانونی هستند، پس چرا جامعه جهانی در این زمینه سکوت می‌کند؟

گلن: خب، جامعه بین الملل کار چندانی در این زمینه نمی تواند بکند، چرا که در جامعه بین المللی به ویژه اروپا و امریکا در این زمینه با هم همدست هستند.

هر شهرکی که ساخته می شود، با پول امریکا یا اروپا ساخته می شود، و این ادامه آن چیزی است که در قرن گذشته رخ داده و با این تعریف تا زمانی که اسراییل این کار را ادامه می‌دهد غرب خون فلسطینیان را در دست خود دارد . بنابراین آنها بدون این که خود را متهم کنند کار چندانی انجام نمی دهند. این دلیل اول است.
 
دلیل دوم، به خاطر این که منافع یهودیان عمیقا در تار و پود مکانیسم‌های سیاسی و مالی غرب ریشه دوانده است عملا غرب کار چندانی نمی تواند انجام دهد چرا که هر واکنشی با فشار اسرائیل و همپیمانانش مواجه می‌شود و از آنجایی که اسرائیل و همپیمانانش در مراکز قدرت صاحب نفوذ هستند فشار آنها بر این کشورها تاثیر منفی می‌گذارد و بدین ترتیب آنها به نوعی در تنگنا قرار دارند.

کلید واژه های مطلب: گلن      غرب   همدست   سیاست‌های   اشغال‌گرانه   اسراییل   است   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.