تصاویر تجمع روحانیون و طلاب مقابل محل نبش قبر قم

تصاویر تجمع روحانیون و طلاب مقابل محل نبش قبر قم shia muslim                   
این مزار مربوط به علامه حکیم، متکلم، محدث و فقیه «میرزا حسن کاشفی» پسر أسوه الحکما، علامه «عبد الرزاق لاهیجی» صاحب کتاب "شوارق" و مادرش دختر «صدرالمتالهین ملاصدرا» صاحب "أسفار أربعه" است.

به گزارش مصاف به نقل از شيعه آنلاين، روز گذشته خبر تأسف بار نبش قبر عالم و فقیهی بزرگ در شهر مقدس قم و هتک حرمت به آن بزرگوار توسط کارگران شهرداری، آن هم به بهانه ی زیباسازی شهر را منتشر نموديم که باعث تأسف مراجع دینی، علما و متدینین گردیده است.
 
در پي اين اقدام وقيحانه، تعدادي از روحانيون، طلاب و عاشقان اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام در محل قبر تخريب شده تجمع کرده و اعتراض خود به اين اقدام را ابراز کردند.


                                

 
گفتني است اين قبر که مقابل حرم حضرت معصومه سلام الله عليها و در پیاده رو - جلوی پاساج کویتی ها- سالیان سال به قم که شهر فقاهت اهل بیت عليهم السلام است، زینت و معنویت بیشتری داده بود.
 
این مزار مربوط به علامه حکیم، متکلم، محدث و فقیه «میرزا حسن کاشفی» پسر أسوه الحکما، علامه «عبد الرزاق لاهیجی» صاحب کتاب "شوارق" و مادرش دختر «صدرالمتالهین ملاصدرا» صاحب "أسفار أربعه" است.
 
لازم به ذکر است، در زمان رژيم پهلوی که خیابان ارم ساخته شد، ناگهان کارگران به جسد سالمی مقابل قبرستان شیخان برخوردند که با رجوع به مرحوم حضرت آیت الله مرعشی نجفی - نسابه بزرگ عالم اسلام- نسب این عالم ربانی توسط معظم له تعیین و تایید گردید.
                     
در آن زمان به پاس احترام مرجعیت و جنازه ای که سال ها سالم مانده بود، قرار شد سنگ قبر بلندتری از زمین برای ایشان درست کنند و تاکنون این سنگ قبر برای هر عابری قابل زیارت بود.
 
متأسفانه اکنون این حرمت توسط نيروهاي شهرداري قم شکسته شده و قصد تخریب این مزار را دارند. در حالی که نبش قبر عالمان دین و شهدا به فتوای همه فقها و مراجع دینی تا روز قیامت حرام است.

                                
 
اين کارگران سنگ قبر اين عالم رباني که حدود نيم متر از زمين ارتفاع داشت را تخريب کرده و زمين را اصطلاحا صاف کردند و روي آن را کاشي کشيدند.
 
متأسفانه کارگران شهرداري همچنان مشغول کار هستند لذا جا دارد هر چه سریع تر جلوي اين اقدام آنان که هتک حرمت به شمار مي رود، گرفته شود.
 
در پي اين اقدام دفتر حضرت آيت الله شيخ «لطف الله صافي گلپايگاني» از مراجع تقليد قم نيز اطلاعيه کوتاه صادر کرد که بدين شرح است: پيرو سوال تعدادي از مومنين درباره‌ي تخريب مقبره‌ي محدث فقيه ميرزا حسن کاشفي، رحمة الله عليه، واقع در خيابان ارم قم بدينوسيله انتساب هرگونه فتواي جواز نبش و تخريب قبر به معظم له تکذيب مي‌گردد.

                                  


                                  

 
 

کلید واژه های مطلب: تصاویر   تجمع   روحانیون   و   طلاب   مقابل   محل   نبش   قبر   قم   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.