پرونده حمایت مالی سعودی‌ها از تروریسم روی میز شورای امنیت

پرونده حمایت مالی سعودی‌ها از تروریسم روی میز شورای امنیت shia muslim                   
دبیرکل سازمان ملل متحد از بحث و بررسی پرونده حمایت مالی عربستان از تروریست‌ها بین اعضای شورای امنیت خبر داد.

به گزارش مصاف به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، بان کی مون از قصد خود برای بحث و بررسی حمایت های مالی احتمالی عربستان از تروریست ها در عراق با اعضای شورای امنیت سخن گفت.

دبیرکل سازمان ملل متحد، بعد از مذاکراتش با «نوری المالکی» نخست وزیر عراق در بغداد تصریح کرد: «ما این مسئله را با نخست وزیر مورد بحث و گفت وگو قرار دادیم. این مسئله را مدنظر قرار دادم و ما آن را با اعضای شورای امنیت مورد بحث قرار خواهیم داد.»

بانکی‌مون پیش از این در بدو ورود به بغداد گفته بود: « خشونت ها در عراق باید به طور ریشه ای حل و فصل شود»

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد: «جامعه بین المللی باید برای مبارزه با تروریسمی که هیچ توجیهی ندارد، همکاری کند. نمی توان اجازه ظهور بستری مناسب برای تروریسم داد.»

هشتمین دبیرکل سازمان ملل، این مطلب را بعد از آن بیان داشت که برخی رسانه های عراقی به نقل از منابع امنیتی گزارش دادند یکی از عناصر تروریستی بازداشت شده اعتراف کرده است، گروه مسلح موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) از عربستان حمایت مالی می شود.

«علی شلاة» نماینده پارلمان عراق، در این باره می گوید: «در نشست اخیر «نوری مالکی» نخست‌وزیر عراق و سفرای کشورهای عربی و اسلامی، مدارکی قطعی در خصوص دخالت عربستان و برخی کشورهای دیگر در حمایت از جنایات تروریستی در شهرهای عراق ارائه شد.»

در هیمن راستا، «ولادیمر پوتین»، رئیس جمهور روسیه، پس از سلسله انفجارهای رخ داده در «ولگوگراد» که بوسیله عامل انتخاری و با دست های پشت پرده عربستان سعودی صورت گرفت، آل سعود را یک رژیم تروریستی خواند و گفت: «این حوادث نیاز به بررسی و تحقیق ندارد زیرا به انفجارهای لبنان، سوریه و عراق شبیه است و واضح است که چه کسی در پشت پرده آنها قرار دارد.»

این موضع پوتین، مسئولین ریاض را تحت فشار شدیدی قرار داده است.

سوریه نیز از حمایت مسئولان سعودی از تروریست ها سخن گفته است. مقامات آل سعود بارها صراحتا، از حمایت های مالی و تسلیحاتی خویش از تروریست های سوریه سخن گفته اند.

اخیرا انفجار تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت روی داد که مسئولیت آن را گروهک عبدالله عزام به سرکردگی ماجد الماجد سعودی برعهده گرفت.

برخی گزارشها حکایت از ارتباط ماجد الماجد با دستگاه اطلاعات عربستان داشت و مسئولان سعودی بیم داشتند که بازجویی از او باعث رسوایی آل سعود شود.

ماجد الماجد به طرز مشکوکی چند روز بعد از دستگیری مُرد و ریاض به سرعت جسد او را تحویل گرفت.

کلید واژه های مطلب: پرونده   حمایت   مالی   سعودی‌ها   از   تروریسم   روی   میز   شورای   امنیت   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.