توکل

توکل shia muslim                   
مَنْ تَوَکَّلَ عَلَى اللّه کَفاهُ مَؤنَتَهُ وَرِزْقَهُ مِنْ حَیْثُ لایَحْتَسِبُ.

پیامبراکرم (ص) فرمودند:  مَنْ تَوَكَّلَ عَلَى اللّه كَفاهُ مَؤنَتَهُ وَرِزْقَهُ مِنْ حَيْثُ لايَحْتَسِبُ.هر كس به خدا توكل كند، خداوند هزينه او را كفايت مى كند و از جايى كه گمان نمى برد به او روزى مى دهد.كنزالعمال، ج3، ص103، ح5693امام علی (ع)  فرمودند: مَنْ تَوكَّلَ عَلَى اللّه ذَلَّتْ لَهُ الصِّعابُ وَتَسَهَّلَتْ عَلَيْهِ الأَسْبابِ.
هر كس به خدا توكل كند، دشوارى ها براى او آسان مى شود و اسباب برايش فراهم مى گردد.
غررالحكم، ج5، ص425، ح9028


امام باقر(ع) فرمودند: مَنْ تَوَكَّلَ عَلَى اللّه لايُغْلَبُ وَمَنِ اعْتَصَمَ بِاللّه لايُهْزَمُ.
هر كس به خدا توكل كند، مغلوب نشود و هر كس به خدا توسل جويد، شكست نخورد.جامع الأخبار، ص 322


امام صادق(ع) فرمودند: إِنَّ الغِنى وَالْعِزَّ يَجولانِ فَإِذا ظَفِرا بِمَوْضِعِ التَّوَكُّلِ أَوْطَنا.
بى نيازى و عزّت به هر طرف مى گردند و چون به جايگاه توكل دست يافتند در آنجا قرار مى گيرند.
كافى، ج2، ص65، ح3 


امام رضا(ع) فرمودند: ما حَدُّ التَّوکل؟ فَقال لی: اَن لا تَخافَ معَ اللهِ اَحَداً.
حد توکل چیست؟ حضرت فرمودند: اینکه با وجود خدا از هیچ کس نترسی .جهاد النفس،ح 292


امام جواد(ع) فرمودند:  ثَلاثٌ مَن کُنَّ فِیهِ لَم یَندَم: تَرکُ العَجَلة ، وَ المَشوِرَة ، وَ التَّوَکُلُ عَلَی اللهِ عِندَ العَزمِ.
سه چیز است که هر کس آن را مراعات کند ، پشمیان نگردد : 1 - اجتناب از عجله ، 2 - مشورت کردن ، 3 - و توکل بر خدا در هرتصمیم گیری .مسند الامام الجواد، ص 247


امام صادق (ع) فرمودند: خداوند به داود وحی فرستاد كه: هیچ یك از بندگانم بدون توجه به احدی از مخلوقاتم به من پناهنده نشود كه من بدانم نیت و قصد او همین است، پس آسمانها و زمین و هر كه در آن است با او نیرنگ بازند مگرآنكه راه چاره را از بین آنها برایش بگشایم و هیچ یك از بندگانم به یكی از مخلوقاتم پناه نبرد كه بدانم قصدش همانست جزآنكه اسباب آسمانها و زمین را ازدستش بگیرم و زمین زیر پایش را فرو برم وبه هر وادی هلاكتی افتاد باك ندارم. همان، ص103و104، ح1 همان باب. امام خمینی(ره): ... در همه كارها اتكال به خدا كنید، قدرت‎ها در مقابل قدرت خدا هیچ است، قوه‎ها در مقابل قوه الهی نابود است. اتكال به خدا كنید غلبه به هر چیزی می كنید و پیغمبر اسلام با آنكه یك نفر بود در مقابل همه دشمن ها با اتكال به خدا غلبه كرد... نور توحید و پرچم توحید را بر همه ممالك اسلام سایه افكن كرد. برای اینكه اتكالش به خدا بود جبرئیل امین هم پشت سرش بود شما هم اتكال به خدا كنید تا جبرئیل امین پشت سر شما با شما همراه باشد فرشتگان با شما همراه باشند...
صحیفه نور (22جلدی)، ج 22، ص197.


ابوالحسن نیشابور : توکل ، یکسان بودن حال آدمی هنگام بود و نبود در زندگی و آرامش نفس در وقت پیشامدهاست  .


شبلی راازتوکل پرسیدند،گفت : توکل آن است که برای خدا باشی چنان که گویی هرگز نبوده ای و خدای تعالی برای تو           باشد چنان که همیشه بود.


   کلید واژه های مطلب: توکل   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.