از «لشکر 41 ثارالله» تا عملیات‌های «طریق‌القدس و ثامن‌الائمه»

از «لشکر 41 ثارالله» تا عملیات‌های «طریق‌القدس و ثامن‌الائمه» shia muslim                   
کتاب « نبردهای پیروز» از سری کتاب‌هایی است که در راستای تدوین تاریخ جنگ استان کرمان به نگارش درآمده و به علاوه چگونگی تشکیل لشکر 41 ثارالله، عملکرد آن در عملیات‌ها و خطوط پدافندی جنگ را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 به گزارش مصاف به نقل ازایسنا
عباس میرزایی به عنوان فعال‌ترین نویسنده دفاع مقدس استان کرمان شناخته می‌شود و از او تاکنون 22 عنوان کتاب به چاپ رسیده است .

در سال 86 کتاب «مردان سحر» پیرامون خاطرات "بهرام سعیدی" در کشور صاحب مقام شد و همین طور دو سال متوالی عنوان نویسنده برتر دفاع مقدس استان را کسب کرد.

اولین کتابی که زمینه تاریخ جنگ استان به چاپ رسانده « نبرد کرخه کور» است و در حال حاضر دومین کتاب تاریخ جنگ استان کرمان به نام « نبردهای پیروز» پیرامون دو عملیات طریق القدس و ثامن الائمه به چاپ رسیده است.

با این نویسنده دفاع مقدس که خود به مدت36 ماه در جبهه حضور داشته است به گفتو‌گو نشستیم.

میرزایی گفت: گردآوری مطالب این کتاب را از پاییز سال 1386 کار نگارش این کتاب را در حالی آغاز کردیم که فقط هشت صفحه مطلب در مورد آن داشتیم که البته همین مطالب محدود نیز دارای نواقص زیادی بود.

وی افزود: در مرحله اول کار مصاحبه با 158رزمنده که در عملیات ثامن‌الائمه شرکت داشتند آغاز شد که این کار چهار ماه طول کشید و در مرحله دوم نیز با 170 رزمنده عملیات طریق‌القدس در مدت سه ماه مصاحبه انجام گرفت. بلافاصله پس از پایان مصاحبه‌ها کار فیش‌برداری و پیاده کردن مصاحبه‌ها در جهت تدوین کتاب «نبردهای پیروز» شروع شد و در سال 89 کتاب جهت چاپ تحویل انتشارات سوره مهر داده شد.

وی ادامه داد: این کتاب از سری کتاب‌هایی است که در جهت تدوین تاریخ جنگ استان به نگارش درآمده و در خصوص چگونگی تشکیل لشکر 41 ثارالله ، عملکرد آن در عملیات‌ها و خطوط پدافندی که حضور داشته را مورد بررسی قرار داده و لحظه به لحظه آن را روایت می کند. نقطه قوت این کتاب از آن جهت است که سعی شده نه تنها با فرماندهان عملیات‌ها، بلکه با عوامل دیگر از جمله تک‌تیرانداز،راننده، آر.پی. جی زن، امدادگر و هر رزمنده‌ای که به نوعی در این عملیات‌ها حضور داشته مصاحبه و عملیات به روایت آنها به رشته تحریر درآمده است.

میرزایی یادآور شد: قبل از انتشار این کتاب، لشکر27 محمدرسول الله (ص) دو عملیات خود را به صورت کتاب درآورده و لشکر41 ثارالله دومین لشکری است که این کار را انجام داده است و لازم به ذکر است که ادبیات این کتاب به گونه‌ای است که افراد با سلایق مختلفی توانند با آن ارتباط بر قرارکنند چرا که صورت روان و داستان‌گونه است که برای همه سنین می‌تواند جذاب باشد.

به گفته وی، این کتاب در حقیقت بررسی عملکرد رزمندگان کرمانی در دو عملیات طریق القدس و ثامن الائمه که توسط ارتش و سپاه انجام شد، است.

از شهریور1360 که تیپ ثارالله شکل گرفت با نگاه قرارگاهی به عملیات رزمندگان پرداخته شده و از لحظه‌ای که افراد آموزش می‌بینند و در ادامه چگونگی اعزام افراد به منطقه و این که در منطقه چه کارهایی انجام می‌دهند و در نهایت اعزام به خطوط مقدم که تا بهمن 60 راشامل می‌شود.

میزایی اظهار کرد: وقایع و مطالب نوشته شده با سند مدرک و شواهد موجود همراه است. به عنوان مثال در برخی موارد برای این که مطمئن شویم که روایت انجام گرفته درست است، مطلب مورد نظر را از زبان 10 راوی مورد بررسی قرار داده‌ایم و این یعنی بعضی مطالب ممکن است بیش از 10 راوی داشته باشند.همچنین از نوارهای ضبط شده بی‌سیم و برخی اسناد موجود در مرکز اسناد اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس کرمان نیز استفاده شده است.

وی گفت: این کتاب بیست ودومین کتابی است که به چاپ رسانده‌ام که به همراه کتاب «مسجد تا اطلاع ثانوی تعطیل است» در ایام دهه فجر رونمایی خواهد شد و در حال حاضر مجموعه مطالب کتاب «عملیات والفجر4 » جمع‌آوری شده و دو جلد از این کتاب‌ها آماده چاپ است.در این کتاب‌ها نیز سعی شده به جزئیات پرداخته شود و عملکرد لحظه به لحظه یگان مورد بررسی قرار گیرد.البته طرح کلی تاریخ نامه دفاع مقدس کرمان که توسط جناب آقای ابوالحسنی- مدیرکل اداره حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کرمان - پیشنهاد داده شده است و شامل 150 جلد کتاب است که نگارش 25 جلد کتاب از این عملیات‌ها به عهده من گذاشته شده است.

وی در مورد نقش حاج قاسم سلیمانی در تدوین این کتاب هم گفت:این کار با نظارت اداره کل حفظ آثار نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمان به نگارش درآمده و البته مطالب قبل از چاپ توسط سردار حاج قاسم سلیمانی مطالعه شده و جایی را که لازم می‌دیدند نظرات و پیشنهادات خود را بازگو می‌کردند و مقدمه‌ای را برآن نگاشته‌اند و در اینجا لازم است تاکید کنم حضور مدیر کل حفظ آثار نشر ارزشهای دفاع مقدس استان در تدوین این کتاب بسیار موثر بوده و حمایت‌های مادی و معنوی ایشان، به من دل گرمی خاصی می‌داد.

وی در بخش دیگر این گفت‌وگو یادآور شد: آنچه که در دفاع مقدس اتفاق افتاد باید به نسلی که درآن زمان حضور نداشتند، منتقل شود تا با مفاهیم ارزشی و فرهنگ ایثار وشهادت آشنا شوند، به خصوص بایستی همگان با تاریخ استان کرمان در دوران دفاع مقدس و شهدای شاخص این استان آشنا شوند.

میرزایی در پایان گفت: من نویسنده‌ام و مسئول امور فرهنگی نیستم اما ناشران و مسئولان فرهنگی استان باید چاره‌جویی کنند. متاسفانه مسئولین فرهنگی درگیر مسائل خودشان هستند و اقدامی جهت معرفی کتب استانی نمی‌کنند و یا حداقل من اطلاع ندارم که اقدامی انجام داده باشند و به همین دلیل کتاب‌های استان از نظر بازار موفقیت چندانی نداشته‌اند.

کلید واژه های مطلب: از   «لشکر   41   ثارالله»   تا   عملیات‌های   «طریق‌القدس   و   ثامن‌الائمه»   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.