وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: تأیید پرداخت قسط اول دارایی‌های بلوکه‌شده ایران/ کاهش سطح غنی‌سازی اورانیوم؛ شرط پرداخت قسط دوم

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: تأیید پرداخت قسط اول دارایی‌های بلوکه‌شده ایران/ کاهش سطح غنی‌سازی اورانیوم؛ شرط پرداخت قسط دوم shia muslim                   
وزارت خزانه‌داری آمریکا، صدور مجوز پرداخت نخستین قسط ایران از منابع مالی بلوکه‌شده‌اش را تایید کرد.

 به گزارش مصاف به نقل از رویترز، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته تایید کرد که مجوز انتقال نخستین قسط ایران به مبلغ 550 میلیون دلار از مبالغ بلوکه شده پول‌های نفت این کشور در بانک‌های خارجی بر اساس توافق هسته‌ای ژنو را صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت: فرآیند انتقال این مبلغ از پایان ماه ژانویه شروع شده است و در اوایل هفته جاری (دوشنبه) تکمیل خواهد شد اما از افشای نام بانکی خارجی که این نقل و انتقالات را انجام داده خودداری کرد.

وی افزود: هیچ بانک آمریکایی در تراکنش‌های بانکی دخیل نبوده است اما آمریکا که تحریم‌های وسیعی علیه ایران اعمال کرده‌، در تسهیل امور مربوط به این نقل و انتقال کمک کرده است.

بر اساس توافق هسته‌ای ژنو در سوم آذر ماه که از 30 دی ماه به اجرا گذاشته شد، ایران در مدت 6 ماه، در 8 نوبت، 4.2 میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی بلوکه شده خود در بانک‌های خارجی را دریافت خواهد کرد.

این مبلغ، نخستین قسط از این رقم محسوب می‌شود و ایران مبالغ بعدی را در ازای عملِ گام به گام به تعهدات هسته‌ای خود در چهارچوب توافق ژنو دریافت خواهد کرد.

بر اساس فکت شیت وزارت خزانه‌داری  امریکا، قسط دوم ایران، اول مارس (10 اسفند ماه) به مبلغ 450 میلیون دلار در صورتی که آژانس بین‌المللی اتمی تایید کند که ایران میزان غنی‌سازی اروانیوم خود را کاهش داده است، به این کشور انتقال داده خواهد شد.

کلید واژه های مطلب: وزارت   خزانه‌داری   آمریکا   اعلام   کرد      تأیید   پرداخت   قسط   اول   دارایی‌های   بلوکه‌شده   ایران      کاهش   سطح   غنی‌سازی   اورانیوم؛   شرط   پرداخت   قسط   دوم   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.