بازتاب راهپیمایی 22 بهمن در رسانه‌های جهان

بازتاب راهپیمایی 22 بهمن در رسانه‌های جهان shia muslim                   
راهپیمایی عظیم مردم ایران در رسانه‌های عمده جهان بازتاب‌های گسترده و متفاوتی داشت از اذعان به نمایش قدرت مردم ایران گرفته تا غرض ورزی ها.

 به گزارش مصاف به نقل از مهر- بی بی سی در گزارشی از راهپیمایی 22 بهمن تهران و سخنان رئیس جمهوری ایران در جمع راهپیمایان تاکید ایران بر دائمی بودن حرکت کشورمان به سوی فن آوری هسته ای را به عنوان تیتر خود برگزید.

آقای روحانی در آغاز این سخنرانی دیدگاه خود در مورد انقلاب سال ۱۳۵۷ و رویدادهای بعد از انقلاب را تشریح کرد و از جمله گفت که علت پیروزی در انقلاب و در جنگ با عراق، وحدت مردم و رهبری "فقیهی عادل" بود.

آقای روحانی انگیزه انقلاب را "سرنگونی رژیم کودتایی و پایان بخشیدن به مداخلات نابجا و غلط آمریکا" دانست و گفت که رژیم سابق ایران به مردم آزادی بیان و آزادی رای نمی‌داد. وی افزود که "مردم با انقلاب خود می‌خواستند که کشور با رای و نظر آنان اداره شود."

بی بی سی در بخش دیگری می نویسد: حسن روحانی در مورد مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت که "همه بدانند که مذاکره ما با کشورهای ۱+۵ از سر عزتمندی، حکمت و در چارچوب عزت ملی و در مسیر آرمان‌خواهی ملت ایران است."

وی این مذاکرات را "آزمایش تاریخی برای اروپا و آمریکا دانست" و گفت: "اگر در مذاکرات در چارچوب حقوق ملت ایران، قانون، احترام مشترک و تعامل حرکت کنند، از طرف ملت ایران، پاسخ مثبت خواهند شنید اما اگر بخواهند شیوه نادرست گذشته را تکرار کنند، باید متوجه باشند که به ضرر منطقه، ملت خود و ثبات جهان قدم برداشته‌اند و روشن می‌شود که تمام اتهامات آنها در طول این سال‌ها علیه ایران ناروا بوده است."

به گفته روحانی مذاکرات هسته‌ای "از سر عزتمندی، حکمت و در چارچوب عزت ملی و در مسیر آرمان خواهی ملت ایران بوده است"

به گزارش این شبکه، رئیس جمهوری ایران بدون نام بردن از کشوری خاص، اظهارات برخی مقامات خارجی را یادآور شد که در عین تاکید بر تلاش برای حل بحران هسته‌ای ایران از راه مذاکرات دیپلماتیک، گفته‌اند در صورت عدم همکاری ایران، سایر گزینه‌ها را کنار نگذاشته‌اند. معمولا منظور از سایر گزینه‌ها، اقدام نظامی علیه مراکز هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

آقای روحانی گفت: "اگر کسانی در توهم هستند که بر روی میز آنها، تهدید علیه ملت ایران است، نیاز به عینک جدیدی دارند زیرا روی هیچ میزی در جهان تهدید نظامی علیه ملت ایران وجود ندارد."

وی گفت که "حرکت ملت ایران به سمت فن‌آوری هسته‌ای دایمی خواهد بود و غرب به خوبی فهمیده است که راه تحریم نادرست است زیرا ملت ایران از تهدید و تحریم هراسی نداشته و نخواهد داشت."

در ادامه این گزارش آمده است: رئیس جمهوری ایران کاهش برخی تحریم‌ها بر اساس توافق ژنو را یادآور شد و گفت: "ما اولین ضربه را بر تحریم‌های غیرقانونی وارد کردیم و در زمینه بیمه، کشتیرانی، امور بانکی، غذایی، دارویی و پتروشیمی ضربه محکمی بر تحریم‌ها زده شد."

حسن روحانی همچنین گفت که سیاست خارجی جناحی و حزبی نیست و "همه باید در راستای منافع مردم و زیر نظر پرچم‌ دار واحد، یعنی مقام معظم رهبری حرکت کنیم."
 خبرگزاری آلمانی دویچه وله در گزارشی با اشاره به سخنرانی رئیس جمهوری ایران در مراسم 22 بهمن گفت: راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب ایران به رسم ۳۵ سال گذشته از اولین ساعات امروز آغاز شد.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود به بخشهایی از سخنرانی حسن روحانی در این مراسم اشاره کرده است.

دویچه وله در این گزارش به سخنان حسن روحانی که گفت: «امروز ما خوشحالیم بعد از ۳۵ سال روز به روز به اهداف بلند و آرمان‌های بلند انقلاب نزدیک‌تر و نزدیک‌تر شدیم.» اشاره کرده است.

این خبرگزاری در ادامه مطلب خود می آورد: روحانی سپس انتخابات ریاست جمهوری امسال (۱۳۹۲) را که منجر به انتخاب او به سمت ریاست جمهوری شد، "حماسه بزرگی در چارچوب فرمایشات رهبری" دانست.

این سخن رئیس جمهوری ایران در مراسم 22 بهمن که «امسال همه جناح‌ها، گروه‌ها، احزاب و تفکرهای مختلف در این راهپیمایی عظیم و بزرگ شرکت کرده‌اند که این مایه مباهات برای مسئولان و مایه یاس برای دشمنان است» مورد توجه این خبرگزاری بوده است.

اما در این میان غرض ورزی یورو نیوز و نحوه پوشش این رخداد عظیم توسط  این شبکه  با هدف کم رنگ جلوه دادن این رخداد عظیم بسیار جالب بود.

یورونیوز در گزارشی مغرضانه در تلاش برای کم رنگ جلوه دادن حضور گسترده مردم و گروه های سیاسی در راهپیمایی 22 بهمن نوشت: در خبرگزاری های ایران از حضور سران سه قوه و برخی چهره های نزدیک به حکومت در این مراسم خبر داده اند.

در ادامه این گزارش فقط به دو جمله از سخنان دکتر حسن روحانی در این مراسم اشاره شده است که در زیر عینا آورده شده اند:

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنانی به مناسبت ۲۲ بهمن گفت: سیاست دولت در زمینه مسایل خارجی سیاست اعتدال است. یعنی نه تسلیم، نه سازش ، نه انفعال و نه تقابل.

وی همچنین با اشاره به تلاش ایران برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای گفت: حرکت ملت ایران به سمت قله های پیشرفت و فن آوری و دستیابی به فن آوری صلح آمیز هسته ای دائمی خواهد بود.

 این شبکه  همچنان که با استفاده از تعبیر "برخی چهره های نزدیک به نظام " سعی در کم رنگ نشان دادن حضور گروه های سیاسی در این راهپیمایی داشت همچنین بدون اشاره به حضور گسترده میلیونی مردم در این راهپیمایی تصویری از حضور مردم در ساعات اولیه صبح در میدان آزادی منتشر کرد تا به ظن خویش حضور مردمی را کم رنگ جلوه دهد.
 در میان شبکه های عربی ،شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی به پوشش راهپیمایی باشکوه مردم ایران در روز 22 بهمن پرداخت. خبرنگار الجزیره که در میدان آزادی محل تجمع راهپیمانان و سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان حضور داشت به پوشش این رویداد بزرگ پرداخت.

الجزیره برای لحظاتی به پخش گزیده هایی از سخنان روحانی پرداخت و خبرنگار این شبکه به محور سخنان رئیس جمهوری کشورمان اشاره کرد. این شبکه گزارش داد که هزاران نفر برای گرامیداشت پایان سلطه شاه بر ایران به خیابان ها آمدند.

برخی شبکه های تلویزیونی عرب زبان همچون العربیه که رویکرد ضد ایرانی دارد در این رابطه سکوت خبری کرده اند.
خبرگزاری چینی شینهوا با اشاره به حضور گسترده مردم ایران در راهپیمایی 22 بهمن ضمن پرداختن به سخنان امروز رئیس جمهور ایران به نقل از وی نوشت، ایران در برابر تهدیدات مقاومت خواهد کرد.

این خبرگزاری با پرداختن به سخنان رئیس جمهور ایران در مراسم سالگرد 22 بهمن به نقل از وی نوشت: ایران در مذاکرات هسته ای در برابر تهدیدات مقاومت خواهد کرد.

این خبرگزاری با برجسته کردن این بخش از سخنان دکتر حسن روحانی نوشت: ایران در برابر هر گونه تهدیدی علیه منافع خود در مذاکرات هسته ای خواهد ایستاد.

این خبرگزاری در ادامه نوشت: رئیس جمهور ایران از غرب خواست تا در تعامل با ایران تغییر روش دهند و از رجز خوانی دست بردارند زیرا که تهدید موجب وحدت بیشتر مردم ایران در برابر غرب خواهد شد.

همچنین شینهوا نوشت، دکتر روحانی با اعلام این نکته که تحریمها اولین ضربه را خورده، گفت: رد تحریم ها علیه ایران آنها را ظالمانه، غیرقانونی و اشتباه خواند که دیگر نباید ادامه داشته باشند.

در پایان این گزارش آمده است اظهارات رئیس جمهور ایران در میدان آزادی با تشویق و استقبال خیل عظیم مردم حاضر مواجه شد.

کلید واژه های مطلب: بازتاب   راهپیمایی   22   بهمن   در   رسانه‌های   جهان   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.